Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heroes of Might and Magic 5

28. 12. 2009

Od vydání prvního dílu Heroes uběhla již pěkná řádka let a postupně přišlo i mnoho změn. Základní princip však zůstává stále stejný, dokonalý. S každým dalším dílem si celá série nachází nové fanoušky. S novinkami přichází autoři poměrně pomalu a s rozmyslem a možná právě díky tomu doposud žádný díl nezklamal. A nemá cenu vás ani nijak napínat s verdiktem, jak vlastně poslední pokračování dopadlo. Slyšíte (a vidíte to) ze všech stran - je zkrátka dokonalé. Ještě bych rád hned z úvodu podal jedno vysvětlení, aby se předešlo následným dotazům v komentářích - proč je recenze na GameParku až nyní? Je to
jednoduché, počkali jsme si hezky na českou verzi, abychom vám mohli přinést zážitky a pocity přímo z té verze, kterou u nás běžně seženete. Tak a to by stačilo, pojďme se postupně pustit do objevování tohoto zázračného fantasy světa. Čeká nás toho hodně, naštěstí příjemného.


Tažení

Jaké by to byly Heroes, kdyby pro nás nebyla připravena kampaň. Ba dokonce nás nečeká pouze jedna, ale rovnou šest. V každé objevíte pět levelů, základními počty se tedy dostaneme na číslo 30. A s tím nemůžeme být nespokojeni. V úvodních misích jste nenuceně poučeni o základních principech a ovládání hry. Skalní fanoušci by s ním neměli mít sebemenší problémy, žádné zásadní změny v tomto směru se totiž nekonají a na drobnosti si zvyknou jako nic. Všechny úrovně jsou poměrně velké a nějaký ten čas vám jejich vyhrání zabere. Přičemž je čistě na hráči, za jakou dobu hru dohraje podle vybraného stylu
. Můžete buď všechny mise v rychlosti proběhnout a co nejrychleji splnit hlavní úkoly a nebo je hezky pomaloučku zkoumat, objevovat, vylepšovat hrdiny a zesilovat své ,,armády. To je právě ten nejlepší styl, kterým se Heroes 5 dají hrát. Navíc vám takto vydrží singleplayerová kampaň opravdu na dlouhé hodiny. Přidává tomu také fakt, že musíte jít všechny kampaně
(a mise) postupně. Pokud se někde zaseknete, určitě vás tato skutečnost nepotěší. Na druhou stranu kdekoho přiměje k větší snaze překousnout jakýkoli zádrhel.


Heroes

Hrdinové jsou opět základní složkou úspěchu v jakémkoli boji. Dokonce se nám zdá, jakoby s každým dalším pokračováním byli důležitější. V jednotlivých kampaních budete mít vesměs stále stejné hrdiny, se kterými budete prožívat nejrůznější příběhy. Postupem času se
samozřejmě vylepšují na základě získaných zkušeností v boji a se získanou úrovní se i posunují do další mise. Po každém ,,level-upu" dostanete na výběr mezi několika zkušenostmi, které se váš hrdina může naučit. V tomto ohledu zkrátka nic nového, všechno běží na starém a hráči (rozuměj trhem) osvědčeném způsobu. U hrdinů nás ovšem zklamaly hned dvě maličkosti - v každé misi má hrdina nastaven určitý zkušenostní limit. Takže pokud jste úspěšní a vyhráváte s ním hodně bitev, po určité době za to nejste ničím odměňováni. A zbyde vám tedy pouze onen dobrý pocit z výhry ve vlastní duši. Pravda, to také není špatné, ale na pořádně vymakaného hrdinu to zkrátka nemá. Druhá nepříjemnost se týká artefaktů. Ty nacházíte běžně v průběhu hraní (často také vypadnou ze zabitého nepřítele) a vylepšují vám nejrůznější atributy - ať už čtyřlístek pro větší štěstí a nebo boty
, díky kterým urazíte na jeden tah větší vzdálenost. A právě s těmito artefakty se můžete po každé dohrané misi rozloučit. Chtě-nechtě je v následujícím kole už nemáte. Důvod nám opravdu uniká a je to nepochybně škoda, protože jejich získání mnohdy doprovází nemalé snažení a ztráty na životech vašich členů.


Boje

Bitvy jsou další věcí, tolik typickou pro Heroes, která je ve své podstatě úplně primitivní a jednoduchá, na druhou stranu svým způsobem dokonalá. Stejně jako celá hra, tak i boje jsou řešeny tahovým způsobem. Takže si v průběhu hraní můžete s klidem odskočit pro kafe, aniž by vám něco důležitého uniklo. A věřte, že pro kafe budete muset chodit často, protože Heroes 5 vás chytnou a nebudete schopni určit ani jestli je den nebo noc. S touto hrou to ani vědět nepotřebujete, prostě hrajete a hrajete. Vraťme se ale rychle k boji. Na bitevní pole, které je opět rozděleno na malé čtverečky, se dostanete při střetu s nepřátelským hrdinou, neutrální jednotkou (ty chrání různé doly na suroviny, apod.) a nebo dobývání cizích hradů . V první řadě si můžete členy své jednotky rozestavit na počáteční pozice. Následně spustíte samotný boj, do kterého jednou za kolo zasahuje i váš hrdina. Jednotky se v tazích střídají podle své aktuální morálky a máte několik možností co s nimi udělat - jedno kolo čekat na místě, posunout se a nebo zaútočit (je-li v blízkosti nepřítel). Opravdu velmi jednoduchý princip, který baví a můžete v něm skvěle projevit své taktické schopnosti. Pokud snad celý tento princip neznáte jak své boty (nebo spíš lépe než své boty), alespoň nahlédněte na okolní screenshoty. Pro nováčky se hodí možnost automatického odehrání boje, kdy počítač táhne i za vás a vy můžete jeho taktiku sledovat a získat zajímavé postřehy. Pokud by se snad našel někdo, koho v Heroes 5 taktické boje nebaví (nedej Bože s nimi nechce ztrácet čas), může si v nastavení hry zvolit tzv. Rychlé souboje a ani se na zmíněnou taktickou obrazovku nedostane.


Město

Vaší základnou je vždy město. To je jakési „multifunkční“ zařízení, kde se dělá prakticky všechno. Město vám vydělává peníze, stavíte v něm nové budovy (například na najímání nových vojsk), kupujete si hrdiny a nebo vyměňujete suroviny na zdejším trhu. Právě u měst přišly s novým dílem a přechodem do třetího rozměru asi největší změny. Na první pohled se nám nový systém ani trochu nelíbil, zdál se nám nepřehledný a zmatený. Avšak bylo to pouze zvykem, po několika odehraných kolech si opět budete připadat jako doma.


Multiplayer

V nabídce hry pro více hráčů nalezneme celkem 3 módy. První je klasicky známý již z minulých dílů – více hráčů na jednom počítači. Ve hře se tento mód nazývá „horká židle“. Právě u něho si užijete asi vůbec nejvíc srandy. Pokud hrajete tři u jednoho počítače je pouze nevýhoda, že ostatní hráči vždy vidí přesně vaše tahy, kde máte kolik jednotek apod. I když i to je někdy zábavné. Druhým a třetím módem jsou klasické hry proti cizím soupeřům na internetu (přes Ubi.Com) a nebo v rámci LAN sítě. Zkrátka klasická multiplayerová nabídka.


Krása pro oči i uši

Základní změna, které se všichni obávali. Už mnohé hry totiž dokázal přechod na kompletní 3D grafiku totálně zruinovat. Nám však bylo jasné už po zahrání demoverze, že tady se to povedlo. Grafický engine je opravdu výkonný, ve třetím prostoru na nás všechno působí o hodně lépe než v minulých dílech. Opět byly zvoleny barvy tolik typické pro svět Heroes. Hudba je taktéž naprosto dokonalá, krásně ke hře sedne a výborně ji doplňuje. Jenom jednotlivé „písničky“ se někdy i celou misi opakují a po celodenním hraní už ji nebudete moci ani slyšet.


Lokalizace

Naše velké dík patří českému distributorovi Heroes 5 - CD Projektu. Opět pro nás totiž připravil profesionální českou verzi. Přeloženy jsou veškeré texty ve hře a dokonce je vytvořen i dabing všech postav. S tím to měli autoři poměrně jednoduché, nikdo toho totiž moc nenamluví. Cena se pohybuje na přijatelných 899 - 999 Kč. A tolik se do takto skvělé hry rozhodně vyplatí investovat.


Patch

V podstatě současně s příchodem Heroes of Might and Magic 5 do obchodů
se na internetu objevil první oficiální patch. A poměrně slušně rozsáhlý. Kromě opravení mnohých klasických bugů přišly i větší změny. Například je v něm přidána nová obtížnost – začátečník. Důvod? Nejnižší úroveň (normální) dělala mnohým začínajícím hráčům velké problémy a nemohli se probojovat dál. Druhou přidanou věcí je automatické patchování hry, což se také bezpochyby hodí. Kompletní výčet upravených chyb, včetně odkazu ke stažení patche, naleznete v této naší novince.


Staří dobří Heroes

Suma sumárum jsou pro nás zkrátka noví Heroes 5 (společně o Oblivionem) prozatím nejlepší hrou roku. Pravda, nedočkali jsme se mnoha převratných novinek, ale jsou poskládány z toho nejlepšího, co bylo v minulých dílech. Navíc je celý svět převeden do krásné 3D grafiky a doplněn okouzlující hudbou. Zkrátka co jim vytknout? V zásadě opravdu skoro nic, mnohé chyby už byly opraveny první patchem. Kolik od nás tedy za tolik chvály dostanou? Bezpochyby si zaslouží rovných 90% a vězte, že takto vysoké hodnocení už něco znamená.

Heroes of Might and Magic 5 v profesionální české verzi u nás za výhodnou cenu
899 Kč!

 

 

Náhledy fotografií ze složky Heroes of Might and Magic 5

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář